NIETYPOWA LEKCJA HISTORII

Ostatnia przed feriami lekcja historii w kasach VII odbyła się w terenie. Była podsumowaniem cyklu lekcji o I wojnie światowej. Uczniowie pojechali do pobliskiego Czerska, bowiem I wojna światowa trwale zaznaczyła swoją obecność w historii tego miasta.

Przy drodze prowadzącej do Łukowa funkcjonował w latach 1914 – 1918 niemiecki obóz dla jeńców z armii rosyjskiej, branych do niewoli w wyniku klęski armii carskiej na froncie wschodnim. Obiekt zajmował ok. 300 hektarów powierzchni. Szacuje się, że w okresie funkcjonowania obozu przewinęło się przez niego ok. 75 tys. jeńców. Byli wśród nich Rosjanie, Polacy, Rumuni, Serbowie, a nawet Anglicy, Francuzi, Włosi, Portugalczycy i Belgowie. Na zachowanych pocztówkach, które Niemcy drukowali dla celów propagandowych, widać ogromny kompleks zabudowań, składających się z setek ziemianek, baraków i namiotów otoczonych drutami kolczastymi. Dzisiaj jedyną pozostałością po obozie jest cmentarz. Spoczywa na nim ponad 5 tys. osób. Śmiertelność wśród uwięzionych była zastraszająca. Jej przyczyną były rany odniesione na froncie oraz trudne warunki życie w obozie, takie jak niedożywienie, chłód, brak ciepłej odzieży, epidemie oraz brutalny i bezwzględny nadzór wachmanów niemieckich.

Uczniowie najpierw w szkole obejrzeli prezentację multimedialną, na którą złożyły się setki pocztówek przedstawiających obóz i jego mieszkańców, a następnie udali się do Czerska, gdzie zwiedzili cmentarz. Mieli okazję zobaczyć oryginalną bramę z prawosławnymi krzyżami, cokół upamiętniający zmarłych i zbiorowe mogiły z betonowymi krzyżami, a na nich niewielkie tabliczki identyfikacyjne z danymi zmarłych.

Myślę, że było to ciekawe przeżycie, bowiem wiązało się z odkryciem mało znanego fragmentu lokalnej historii.

Elżbieta Brzeska

(zdjęcia z wycieczki wykonała p. Beata Biegniewska)

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć album zdjęć Google
Album oryginalnych niemieckich fotografii propagandowych