PROJEKT “MISTRZYNI SZYMBORSKA”

Projekt „Mistrzyni Szymborska”

Z inicjatywy Senatu Rzeczypospolitej Polskiej bieżący rok został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej. Okazją ku temu stała się 100. rocznica urodzin naszej Noblistki.

Włączamy się i my w obchody tego niezwykłego wydarzenia. Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”.

Oto nasze plany:

• W szkolnym korytarzu pojawi się wielkich rozmiarów gazetka (raczej gazeta) pełna rozmaitości na temat Pierwszej Damy Polskiej Poezji.

• Urządzimy mały pokoik – miejsce pracy Poetki. Tam także znajdziecie różne ciekawostki o Pani Wisławie.

• Wśród znajomych Noblistki znane i cenione były jej wyklejanki. Nasi uczniowie również staną się autorami takich cacek inspirowanych tytułami wierszy Szymborskiej.

• Zorganizujemy wielki konkurs dla nauczycieli i uczniów pod hasłem „Lep lepieje z Szymborską”. Specjalna instrukcja lepienia ukaże się tutaj już niebawem.

• Zaprosimy uczniów zainteresowanych poezją na literackie popołudnie poświęcone poetce. To nie będzie nudne!

• W podobnym spotkaniu wezmą też udział chętni nauczyciele. Podamy na nim obiad à la Szymborska (cokolwiek to znaczy). Odbędzie się także loteryjka – obowiązkowy punkt programu spotkań w krakowskim mieszkaniu Pani Wisławy.

• Szperaczy i poszukiwaczy zaprosimy do wzięcia udziału w konkursie na wyszukiwanie na mapie Polski śmiesznych bądź niezwykłych nazw miejscowości (np. Paskudy, Grzeczna Panna, Lenie Wielkie). Co to ma wspólnego z poetką, wyjaśnimy już wkrótce.

• Odbędzie się konkurs pod tajemniczym tytułem „Ja – Szymborska”. Aby stać się Szymborską 2023, wcale nie trzeba będzie umieć pisać wierszy. Na razie nie powiemy nic więcej.

• Dla (nieco) utalentowanych plastycznie lub graficznie mamy inną propozycję – konkurs pod dziwnym hasłem „Przepisz mnie – Twoja Wisia”.

• Szkolny radiowęzeł uraczy nas podczas przerw wierszami Wisławy Szymborskiej w wersji muzycznej.

• Zaprezentujemy (a raczej zrobią to uczniowie klasy piątej) mały spektakl poświęcony Noblistce i jej twórczości.

Dla miłośników literatury Szymborska jest i nigdy nie przestanie być Wielką Poetką. W gronie znajomych i przyjaciół Pani Wisława uchodziła za osobę niezwykle skromną i unikającą rozgłosu, jak również niesłychanie pogodną i dowcipną. Liczymy zatem, że wszystkie nasze Wisełkowe konkursy i spotkania upłyną pod znakiem pogody ducha, optymizmu i śmiechu. Noblistka właśnie tego by od nas oczekiwała.

Jerzy Głowacki