OBCHODY DNIA JEDNOŚCI KASZUBÓW

Obchody Dnia Jedności Kaszubów

Korytarz szkolny we wtorek 21 marca zamienił się w salę lekcyjną, gdzie odbyła się otwarta lekcja języka kaszubskiego. Uczniowie klasy piątej a i b zaprezentowali zebranej publiczności – uczniom i nauczycielom, krótką scenkę w języku kaszubskim oraz zaśpiewali Kaszubskie nuty w innej, szkolnej wersji. Wszystko to było z okazji obchodów Dnia Jedności Kaszubów, który to przypadał w niedzielę 19 marca. Święto to stanowi upamiętnienie pierwszej pisemnej informacji o Kaszubach w bulli Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”, potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.           

W tym roku obchodzono  785 rocznicę tego wydarzenia.

opr. Ewa Bal

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć pokaz zdjęć Google