MOBILNE PLANETARIUM “ORBITEK”

13 czerwca 2023 r. gościliśmy w szkole Mobilne Planetarium “Orbitek”. Na sklepieniu rozłożonej w sali gimnastycznej kopuły, uczniowie klas pierwszych i drugich obejrzeli seans “Rakietą do planet”, a uczniowie pozostałych klas seans “Kosmiczny zegar”.

Opis seansów pochodzą ze strony www https://planetariumorbitek.pl/index.php/planetarium-w-szkole-podstawowej

“Rakietą do planet”

Klaszczemy, żeby rakieta wystartowała, uczymy się piosenki o planetach, wspólnie odliczamy itp. Zwiedzając Układ Słoneczny poznamy nasze planety z bliska. Dowiemy się ile ich jest, jakie mają cechy charakterystyczne. Zaobserwujemy, że Księżyc krąży dookoła naszej Ziemi, a wszystkie Planety dookoła Słońca.
Poznamy Znaki Zodiaku i zaobserwujemy wszystkie Gwiazdozbiory nieba północnego. Edukując świetnie się bawimy.

“Kosmiczny Zegar”

Wszystko wokół się kręci i obraca. Nasza Ziemia dookoła własnej osi, Księżyce dokoła Planet a Planety dookoła Słońca… Kosmiczny Zegar tyka od miliardów lat. Wszystko jest od siebie zależne… Ponadto Zwiedzimy Planety Układu Słonecznego, Razem z Neilem Armstrongiem wylądujemy na Księżycu i dowiemy się co nieco o misji Apollo 11. Poznamy pojęcie Widnokrąg, rozpoznamy kierunki Świata i nauczymy się odnaleźć Północ “N” za pomocą gwiazdy Polarnej. Tu pracujemy z aktualnym ustawieniem nieba w dniu zajęć nad szkołą (w planetarium w szkole uruchomimy niebo nad szkołą, czyli po wyjściu z Planetarium, każdy wieczorem będzie mógł odnaleźć na niebie nad swoim domem, to co zaobserwowaliśmy w trakcie zajęć).

Grzegorz Bławat

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć pokaz zdjęć Google