ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

„Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu”– myśl tę wypowiedziała Eliza Orzeszkowa, a ponieważ jest jak najbardziej aktualna, zasługuje dziś na przypomnienie.

14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Nauczyciela.

Z tej okazji pragniemy dyrekcji,  wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji złożyć najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień, satysfakcji z pracy i spełnienia marzeń. Życzymy także dużo dobroci od ludzi, pogody ducha i radości z życia.

Kim jest nauczyciel, kim jest dla niego uczeń, co ich łączy?
Nauczyciel – to człowiek, który tak ukochał dziecko, że uczynił je sensem swego życia.
Nauczyciel – to człowiek, który posiada ożywczą siłę myślenia oraz siłę moralną.

Dnia 13 października 2023 r. w sali Domu Kultury w Karsinie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Edukacji Narodowej przygotowany przez uczniów klasy VIII. Również uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali dedykacje, a wraz z nimi szkolne rewelacje oraz szkolne talenty dla nauczycieli!!!

Korzystając z tej uroczej chwili, uczniowie każdego nauczyciela piosenką lub wierszem uczcili. Program artystyczny poszczególnych klasa był bardzo ciekawy, a życzeniom nie było końca.

Klasa VIII przygotowała przedstawienie pt. „Awans Zawodowy”.

Życie ciągle nas zaskakuje i przynosi niespodzianki. A gdyby tak na chwilę odwrócić role: nauczyciel jako uczeń? Przepytywany przy tablicy? Nauczyciel do odpowiedzi?  

Nie wszystko złoto, co się świeci.
Ani ten  mądry, co nosi okulary.
Zewnętrzna postać nie czyni natury.
Rozum – nie mina – świadczy o człowieku.
Jak się szuka, to się znajdzie rzeczy wszech przyczynę.

Słuchajcie jaką obwieścić przyszedłem nowinę.
W szkole, którą znacie, dnia pewnego
Zaczęła obradować komisja awansu nauczycielskiego,
Słodki raj belfrów zakłóciła i błogi spokój psuje,
Bo teraz się okaże, kto na awans zasługuje.
Biegają po korytarzu w nerwach profesorowie,
Każdy się zastanawia, co też komisja o nim powie?

Iwona Laska

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć pokaz zdjęć Google