SKĄD SIĘ BIORĄ PORY ROKU?

Zmiana pór roku zależy od ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca.

Ziemia wokół Słońca krąży po orbicie, która ma kształt elipsy, a oś Ziemi jest lekko nachylona. Sprawia to, że w zależności od punktu orbity, w którym nasza planeta się znajduje, jest ona różnie oświetlona przez promienie słoneczne.

Dzień, w którym obie półkule są tak samo oświetlone, a Słońce wchodzi w tzw. punkt równonocy to początek wiosny astronomicznej. Wtedy dzień i noc trwają dokładnie tyle samo, czyli po 12 godzin.

Od tego momentu każdy dzień na półkuli północnej będzie dłuższy niż 12 godzin, aż do letniego przesilenia w czerwcu. Będzie też coraz cieplej. Druga równonoc występuje we wrześniu i wyznacza ona początek jesieni.

Wiosna astronomiczna w 2024 roku rozpocznie się w środę 20 marca, dokładnie o godzinie 4.07.

Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się zawsze 21 marca.

Witaj Wiosno!

opr. Grzegorz Bławat