Biblioteka

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka przy Szkole Podstawowej w Karsinie powstała w 1976 r. Obecnie posiada dwa pomieszczenia: wypożyczalnię i czytelnię. W oddzielnym pomieszczeniu jest archiwum, w którym przechowuje się bezpłatne podręczniki dla uczniów. Księgozbiór biblioteczny liczy 10730 woluminów, w tym: lektury, literatura piękna, popularnonaukowa, a także dział nauczycielski zawierający podstawowe pozycje pedagogiczne. Od początku roku szkolnego 2017/2018 biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o 567 pozycji o łącznej wartości 8695,63 zł. Zakupiono liczne nowości wydawnicze dla młodszych i starszych dzieci. Wpłynęło to bardzo pozytywnie na czytelnictwo wśród uczniów.

W czytelni znajduje się bogaty księgozbiór podręczny oraz czasopisma dla uczniów i nauczycieli, można też skorzystać z 4 stanowisk komputerowych i informacji zawartych na płytach CD-ROM, DVD, w sieci lokalnej oraz w Internecie. Biblioteka korzysta z programu elektronicznego Progman, który umożliwia gromadzenie, opracowanie i wypożyczanie zbiorów.

Z biblioteki korzysta 370 czytelników w tym 304 uczniów, dla których przygotowuje się ciekawą ofertę czytelniczą. Biblioteka w ramach swojej pracy przygotowuje liczne konkursy czytelnicze oraz organizuje różnorodne akcje biblioteczne. Co roku odbywa się pasowanie na czytelnika w klasach 1 SP, apel z okazji Dnia Książki oraz akcja “Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Biblioteka zgłosiła swój udział w ogólnopolskim programie – “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek.

Od 22.01.2018 roku w bibliotece działa elektroniczny system wypożyczeń. Każdy nowy czytelnik otrzymuje legitymację czytelnika i tylko przy jej pomocy może wypożyczyć książkę. Odbiór legitymacji potwierdza się podpisem na liście u wychowawcy. Legitymacja jest ważna przez cały okres nauki w szkole w Karsinie. W przypadku, gdy uczeń zgubi legitymację, zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o tym bibliotekarzy. Ponadto ponosi koszty jej ponownego wyrobienia, a w przypadku, gdy uczeń świadomie ją zniszczy, dodatkowo otrzymuje negatywną uwagę do dziennika.

Aby uniknąć zgubienia legitymacji, należy trzymać ją w portfelu, w piórniku, w szafce w szatni lub w innym bezpiecznym miejscu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do korzystania z naszego księgozbioru.

Aktualizacja marzec 2018

opr. Lucyna Latuszewska

Sprawozdanie z działalności biblioteki szkolnej
za I okres roku szkolnego 2023/2024

I. Bieżące dane

1. Statystyka wypożyczeń w I okresie
Na bieżąco prowadzi się statystykę dzienną oraz miesięczną wypożyczeń indywidualnych oraz dla poszczególnych klas. Od 1 września 2023 roku w naszej bibliotece wypożyczono 1334 książki.

Średnia wypożyczeń dla klas wynosi:

Najwyższa średnia:
Klasa 1a wypożyczyła 280 książek – 16,47
Klasa 1b wypożyczyła 253 książki – 15,81
Klasa 2b wypożyczyła 218 książek – 15,57

Najniższa średnia:
Klasa 6a wypożyczyła 32 książki – 2,13

Najlepsi czytelnicy:
1. Erwin Dobek 2b – 74 książki
2. Kornelia Czapiewska 1b – 70 książek
3. Adrianna Bejer 1a – 54 książki

2. Stan księgowy zbiorów bibliotecznych.
Obecnie w naszej bibliotece znajduje się 14460 książek
Wartość księgozbioru opiewa na 181 724,09 zł

II. Działania biblioteki

1. W ostatnim tygodniu sierpnia 2023 roku przygotowano do wypożyczenia podręczniki szkolne oraz zeszyty ćwiczeń dla wszystkich uczniów naszej szkoły, łącznie wypożyczono 1357 egzemplarzy podręczników. Ich dystrybucja odbyła się w ostatnich dniach sierpnia i 1 września.
2. Przeprowadzono lekcje biblioteczne oraz częste pogadanki zachęcające do czytania i odwiedzania biblioteki.
3. Systematycznie prowadzono promocję czytelnictwa na internetowej stronie szkoły i podczas spotkań z uczniami.
4. Przygotowywano okolicznościowe wystawki książek zachęcające do czytania.
5. Na bieżąco porządkowano zbiory biblioteczne, naprawiano zniszczone książki, drukowano legitymacje czytelnika uczniom, którzy je zgubili lub zniszczyli.
6. Całe pierwsze półrocze trwało obkładanie specjalną folią nowych książek.
7. Ze szkolnych środków finansowych zakupiono kolorową drukarkę, która pozwala nam tworzyć piękne kolorowe gazetki. Zakupiono również miękką pilśniową płytę izolacyjną i tkaninę, z czego została wykonana duża tablica prezentacyjno-informacyjna.
8. Zakupiono i wprowadzono do inwentarza nowe lektury szkolne: „Akademia Pana Kleksa”, „W pustyni i w puszczy” oraz Atlasy Geograficzne dla klas 5-8,
9. Zakupiono książki przeznaczone na nagrody dla uczniów.
10. Zbiory biblioteczne udostępniano uczniom, nauczycielom, rodzicom i absolwentom.
11. Przygotowano świąteczno-zimowy wystrój biblioteki.

III. Konkursy i akcje czytelnicze

1. 8 września po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji „Narodowe Czytanie”. Część uczniów i nauczycieli spotkała się na boisku szkolnym, by wysłuchać „Legendy o Janie i Cecylii” – fragmentu powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.
2. 29.09.2023 r. obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klasy 6a czytali młodszym koleżankom i kolegom wiersze i fragmenty biografii Wisławy Szymborskiej.
3. W ramach realizacji szkolnego projektu „Mistrzyni Szymborska” zaprojektowano i przygotowano pokój pani Wisławy.
4. Uczniowie z klas 1-8 wzięli udział w bibliotecznym konkursie fotograficznym pt. „Moje ulubione miejsce do czytania”. Komisja konkursowa wyróżniła 3 zdjęcia, których autorami są:
Antonina Datta 6b
Iga Ossowska 1b
Oliwia Żabińska 5b
Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpiło podczas apelu z okazji Dnia Niepodległości. Podczas tej uroczystości wręczono również nagrody uczniom, którzy wzięli udział w wakacyjnym konkursie „Paszport czytelniczy i bilet powrotny do biblioteki”.
5. 23 października rozpoczął się konkurs Wielka Liga Czytelników. Deklarację uczestnictwa w konkursie zgłosiło 18 uczniów w dwóch kategoriach: klasy 1-3 i 4-6. W pierwszym etapie każdy uczestnik musi przeczytać 5 książek z listy 20 zaproponowanych, rozwiązać do każdej książki test i zaliczyć go przynajmniej na 80%. 14 marca odbędzie się test półfinałowy, który wyłoni uczestników kolejnych etapów. W ramach przygotowania do organizacji konkursu wzięłyśmy udział w konferencji online pt. „Przygoda w Krainie Książek” inaugurującej VII Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników.
6. 16 listopada 2023 r. w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Uczennice z klasy 6a, Kornelia Wojak, Natalia Łangowska, Basia Borzyszkowska i Zuzia Ossowska przygotowały piękne przedstawienie, podczas którego opowiedziały jak należy się obchodzić z książkami oraz jakie są podstawowe zasady ich wypożyczania. W inscenizacji wystąpił również uczeń z klasy 8b – Dawid Schiefelbein w roli strasznego wilka. Pierwszoklasiści otrzymali legitymację czytelnika, zakładkę do książki, cukierki oraz książkowy upominek. W ramach tegorocznej odsłony kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniowie otrzymali książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek oraz przewodnik dla rodziców.

7. 21.11., 24.11. oraz 4.12. Lena Wieteska, Iga Wieteska i Filip Wrzeszcz wzięli udział w Wielkim Turnieju Wiedzy o Harrym Potterze online. Nasi uczniowie popisali się ogromną wiedzą na temat całej serii przygód Harrego, niestety konkurs był na czas i tempo odpowiadania na pytania nie pozwoliło im zająć żadnego miejsca.
8. W grudniu w ramach współpracy z wydawnictwem Tuliszków zorganizowałyśmy kiermasz książek. W bibliotece można było kupić książki w cenach hurtowych. W zamian za tę działalność biblioteka otrzymała 6 nowych książek z bardzo rozchwytywanej przez uczniów serii „Czytam sobie”.

9. Jesienią ubiegłego roku Wydawnictwo Jaguar ogłosiło konkurs pt. “Zwiadowcy są światu potrzebni”.
Należało podjąć się wykonania dwóch zadań:
Zadanie 1: Przygotować w bibliotece wystawę, zakątek czytelniczy i/lub gazetkę ścienną poświęcone twórczości Johna Flanagana, autora kultowych serii „Zwiadowcy” i „Drużyna”.
Zadanie 2: Zebrać drużynę śmiałków i wspólnymi siłami zrealizować misję/akcję, która pokazuje, że ZWIADOWCY SĄ ŚWIATU POTRZEBNI, a ich empatia i odwaga, w połączeniu z licznymi cennymi umiejętnościami, mogą przysłużyć się innym i ułatwić im życie.
Wykonaliśmy te zadania i zostaliśmy jednym z laureatów konkursu! Wyróżniono zaledwie kilka bibliotek z całej Polski!
W styczniu dotarła do nas paczka z nagrodami:
1. NAGRODA GŁÓWNA – pełne serie książek „Zwiadowcy” (17 tomów) oraz „Drużyna” (9 tomów) Johna Flanagana.
2. Unikalne gadżety inspirowane serią „Zwiadowcy” – gry, m.in. domino, karty, zakładki, przypinki, wisiorki, torby …

10. 18 stycznia 2024 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kubusia Puchatka. Biblioteka przygotowała dla wszystkich uczniów specjalną akcję czytelniczą, podczas której promowałyśmy przede wszystkim książki o przygodach puchatego niedźwiadka. Poza tym czytelnicy podczas przerw mogli zagrać w przeróżne „Kubusiowe” gry, takie jak: dobble, memory czy domino. Wśród atrakcji pojawiły się też krzyżówka, kolorowanki, mini bajki, piosenki i fotobudka.

11. Biblioteka na co dzień pomaga również w różnych akcjach charytatywnych
i ekologicznych, tj. przyjmuje zakrętki, baterie oraz wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Bibliotekarki