NARODOWE CZYTANIE 2020

NARODOWE CZYTANIE 2020

            W roku 2012 została zainaugurowana akcja pod hasłem „Narodowe Czytanie”. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski.

            W pierwszej edycji Narodowego Czytania słuchaliśmy fragmentów polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W następnych latach uczestnicy akcji prezentowali w różnych formach następujące utwory: komedie Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego”, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego” (na stulecie odzyskania niepodległości) oraz nowele polskie (różnych autorów).

            Tegoroczna, dziewiąta już, odsłona tej ciekawej i pożytecznej akcji przybliży odbiorcom dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”. W tym roku wśród tysięcy uczestników Narodowego Czytania (nie tylko zresztą w Polsce, ale i w wielu krajach na kilku kontynentach) znajdą się też nasi uczniowie, którzy przeczytają fragment utworu znany pod tytułem „W chacie wdowy”. Będą to siódmoklasiści, dla których dzieło Słowackiego jest jednocześnie lekturą obowiązkową.

            Sytuacja epidemiczna wymusiła na nas rezygnację ze spotkania z widzami. Proponujemy zatem w dniu Narodowego Czytania, tj. w sobotę 5 września, zasiąść wygodnie przed ekranem, wejść na stronę internetową szkoły i obejrzeć nagranie.

            Zapraszamy serdecznie!

Organizatorzy akcji: Sylwia i Jerzy Głowaccy