NARODOWE CZYTANIE 2021 – “Moralność pani Dulskiej” – występują nauczyciele!

To już dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania – niezwykłej akcji organizowanej od roku 2012 pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Nasza szkoła po raz drugi przyłącza się do tej inicjatywy. Rok temu uczniowie zaprezentowali nagranie fragmentu „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Tym razem w ramach Narodowego Czytania proponujemy krótkie słuchowisko – fragmenty „Moralności pani Dulskiej”. To właśnie ten dramat Gabrieli Zapolskiej stał się „bohaterem” tegorocznego spotkania z literaturą polską.

Mimo iż od powstania utworu minęło ponad 100 lat, nie stracił on aktualności. Autorka krytykuje w nim zakłamanie, hipokryzję i dbałość o pozory moralności.

Na nasze słuchowisko złożyły się dwa fragmenty dramatu: rozmowa Dulskiej z synem Zbyszkiem i rozmowa tejże  Dulskiej z mieszkającą w jej kamienicy Lokatorką. To właśnie w trakcie tych rozmów padają najczęściej cytowane wypowiedzi tytułowej bohaterki: „W porządnej kamienicy wypadki się nie zdarzają”, „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”, „Uczciwości mnie pani nie nauczy”, „Kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie”. Zapoznanie się z pełnym tekstem sztuki, do czego wszystkich zachęcamy, sprawi, że każdy czytelnik sam przekona się, ile prawdy jest w słowach Anieli Dulskiej i jakim człowiekiem jest ona w rzeczywistości.

Obsada: Pani Dulska – Sylwia Głowacka, Lokatorka – Iwona Seweryn, Zbyszko Dulski – Jerzy Głowacki.

Nauczyciele języka polskiego zapraszają na spotkanie z dramatem Gabrieli Zapolskiej, najlepiej w całości.