NARODOWE CZYTANIE 2022

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania w tysiącach miejsc w Polsce i na wszystkich (z wyjątkiem Antarktydy) kontynentach zabrzmiały strofy poezji Adama Mickiewicza. Czytaliśmy „Ballady i romanse” – zbiór ballad, wydany dokładnie 200 lat temu w Wilnie.

Plac św. Jana w Karsinie stał się w sobotę 3 września o godz. 11.00 miejscem spotkania z poezją narodowego wieszcza. Na zaimprowizowanej scenie zaprezentowali się uczniowie: Zuzanna Zemke, Wiktoria Zemke, Wiktoria Knitter, Zuzanna Lorek i Wojciech Wojak oraz nauczyciele języka polskiego. Dzięki nim miłośnicy wierszy mieli okazję przypomnieć sobie kilka ballad Mickiewicza – usłyszeliśmy „Romantyczność”, „Powrót taty” i „Świteziankę”. Pani V. Słomińska – Bławat przeczytała też „Panią Twardowską”. Nie zabrakło słońca, bukietów ziół i polnych kwiatów i jeziora Świteź, którym stała się karsińska fontanna. Spotkanie z poezją poprzedziły etiudy i walce Fryderyka Chopina.

Dodajmy, że uczniowie z Karsina (wraz z koleżankami ze szkoły wielewskiej) mieli okazję zetknąć się ze światem ballad Mickiewicza już wcześniej i to w bardzo nietypowy sposób. Grupka naszych siódmo- i ósmoklasistów w ostatnim tygodniu wakacji wzięła udział w profesjonalnych warsztatach teatralnych „Przestrzenie romantyczne – Ballady i romanse”, zorganizowanych przez artystów z gdańskiego Teatru Miniatura (tu podziękowania dla pani Jolanty Lipskiej ze szkoły w Wielu, która była duchem sprawczym tego artystycznego przedsięwzięcia). Kilkudniowa praca uczniów nad dziełem Mickiewicza zaowocowała magicznym spektaklem nad Jeziorem Wielewskim.

Kolejne Narodowe Czytanie – za rok. Wysłuchamy fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. A zatem – do zobaczenia!

J. Głowacki

Przedstawienie na placu św. Jana w Karsinie

„Przestrzenie romantyczne – Ballady i romanse” – Wiele – sierpień 2022