PASOWANIE NA CZYTELNIKA

4 listopada nasza szkolna biblioteka obchodziła wielkie święto. Właśnie tego dnia pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona czytelników. Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, wyruszyliśmy szkolnymi korytarzami „Lokomotywą” pana Juliana Tuwima. Po drodze dzieci spotkały postacie z bajek, które także zajęły miejsca w naszym pociągu. Stacją końcową była biblioteka, do której zaprosiła pierwszoklasistów Królowa Książka.

Uczniowie klasy VIIIa zaprezentowali się w przedstawieniu jako: Królowa Książka, Mądra Sowa, Pinokio, Kot w butach, Czerwony Kapturek oraz Kopciuszek. Do obejrzenia inscenizacji zaprosiły nas cztery tancerki z klasy Vb, które zatańczyły do piosenki pt. „Witajcie w naszej bajce” z „Akademii Pana Kleksa”.

Po spektaklu dzieci dowiedziały się o tym, jakie zasady obowiązują w naszej bibliotece, na czym polega praca bibliotekarza, jak dbać o wypożyczone książki. Uczniowie poznali także korzyści płynące z czytania od najmłodszych lat.

Gdy przysięga została już złożona i odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika przez Królową Książkę, nasi już pełnoprawni czytelnicy otrzymali karty biblioteczne, medale – Przyjaciela Książek.

Każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał w prezencie książkę, która pochodzi z Ogólnopolskiej akcji: „Mała Książka-Wielki Człowiek. Wyprawka dla Pierwszaka”. Projekt ten ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład wyprawki wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Organizatorzy zachęcają rodziców, dziadków, opiekunów do wspólnego rodzinnego czytania i przypominają o roli książki w życiu dziecka.

Po co czytać dziecku?

Drodzy rodzice!  Odpowiedź znajdziecie tutaj:

 • pomaga dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką jest szkoła,
 • pozwala rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość,
 • ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie informacji,
 • wzbogaca słownictwo,
 • rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia,
 • umacnia więź z rodzicami i dziadkami,
 • rozbudza i kształtuje wrażliwość emocjonalną,
 • daje wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami,
 • pokazuje, jak panować nad własnymi emocjami,
 • kształtuje osobowość oraz poczucie własnej wartości,
 • uczy oceny swojego zachowania z moralnego punktu widzenia,
 • pomaga rodzicowi zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka.

Głównymi celami uroczystości PASOWANIA NA CZYTELNIKA było: zapoznanie uczniów z biblioteką szkolną, zachęcenie do wypożyczania książek oraz nieustanne rozwijanie umiejętności czytania.

Prosimy Rodziców i Nauczycieli, aby zachęcali dzieci do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki i wypożyczania książek.

Bibliotekarki

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć pokaz zdjęć Google