SZKOŁA W KARSINIE – SZKOŁA Z SERCEM

            Posiadanie jakiegokolwiek dobra nie daje radości, jeżeli nie dzielimy go z drugim człowiekiem – słowa te wypowiedział rzymski filozof Seneka, a ich nieprzemijającą aktualność potwierdzają działania uczniów, a także ich rodziców, oraz nauczycieli naszej szkoły. Warto z okazji przypadającego w grudniu Międzynarodowego Dnia Wolontariusza trochę o tym opowiedzieć.

            Kończący się rok obfitował w naszej szkole w przedsięwzięcia spod znaku serca. Także w Karsinie, już niemal w pierwszych dniach agresji rosyjskiej, pojawili się uchodźcy z Ukrainy, dla których w ramach wielkiej i spontanicznej akcji zebraliśmy mnóstwo środków czystości, produktów żywnościowych, ubrań, zabawek i przyborów szkolnych dla dzieci (te ostatnie również w ramach akcji „Plecak”). Wielkanoc stała się z kolei okazją do obdarowania najmłodszych gości zza wschodniej granicy tradycyjnymi „zajęczymi” koszyczkami ze słodkościami.

            Już od trzydziestu lat bardzo głośno gra w naszej gminie (i szkole) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ostatni XXX Finał przyniósł rekordową kwotę, w samym Karsinie  nasi wolontariusze zebrali 7180 złotych. Udało się to dzięki kweście ulicznej, licytacjom, loterii fantowej i sklepikowi z domowymi wypiekami. Tu warto podkreślić świetną współpracę z domami kultury i szkołami z Osowa i Wiela. W tej chwili trwają przygotowania do XXXI Finału, a jedynym „zmartwieniem” jest coroczny nadmiar chętnych do pełnienia roli wolontariusza, ale to akurat bardzo nam się podoba.

            Gorące serca karsińskich uczniów już dwa razy zawędrowały aż do Afryki, a to za sprawą fundacji „Dzieci Afryki” i jej akcji „Podręczniki za grosiki”. Zorganizowany w tym celu kiermasz słodkości przyniósł 3225 złotych, które fundacja spożytkuje na zakup podręczników szkolnych dla dzieci z ubogich afrykańskich krajów. Rok temu za zebrane przez nas fundusze kupiono aż 80 książek (na 1705 zakupionych w całym kraju)!

            Niemal od dziesięciu lat uczniowie przynoszą do szkoły gromadzone w domach plastikowe zakrętki. Korzyści są dwie: ochrona środowiska naturalnego i, co liczy się dla nas najbardziej, możliwość wsparcia potrzebujących, a kilkorgu chorym dzieciom zdołaliśmy już pomóc. W poprzednim roku szkolnym aż 550 kilogramów plastiku „zamieniło się” w pieniądze na leki i rehabilitację.

            Od dłuższego już czasu wspieramy Pomorskie Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku. W bieżącym roku zebraliśmy środki do utrzymania higieny pacjentów – to w dobie permanentnego kryzysu w służbie zdrowia znacząco pomaga tak potrzebnym instytucjom w ich działalności. Podobny dar przygotowaliśmy dla dziecięcego oddziału onkologicznego w gdańskim UCK.

            Od wielu lat w okresie przedświątecznym organizujemy w szkole Wigilijne Dzieło Pomocy. Nie inaczej jest w tym roku. Odbyła się zbiórka darów, przede wszystkim artykułów żywnościowych dla osób potrzebujących, zwłaszcza samotnych. Taka świąteczna paczka zapewne sprawi, że nadchodzące święta będą dla wielu obdarowanych nieco jaśniejsze. Grudzień to także Wielewskie Mikołajki – kiermasz smakołyków i dekoracji świątecznych. Uczestniczyliśmy (nie po raz pierwszy) i w tym przedsięwzięciu – mieliśmy tam swoje stoisko i wzbogaciliśmy tym samym fundusz wspomnianego wyżej hospicjum.

            Nie zapominamy o naszych „braciach mniejszych”. Już dwukrotnie zorganizowaliśmy akcję pomocy dla czworonożnych podopiecznych chojnickiego „Przytuliska”. W tym roku, a było to we wrześniu, udało nam się zgromadzić prawie 400 kilogramów karmy dla psów i kotów, ponadto sporo innych przydatnych rzeczy jak kocyki, ręczniki i kołdry. Wyróżniający się w akcji uczniowie odwiedzili schronisko, by osobiście je przekazać szczekającym i miauczącym mieszkańcom.

            To wszystko sprawia, że jednym z symboli szkoły jest po prostu serce. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez ofiarności i zaangażowania wielu osób – uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Wszystkim należą się gorące słowa uznania. Chciałoby się na koniec sparafrazować słowa kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcíi Márqueza: Być może dla świata jesteśmy tylko ludźmi, ale dla niektórych możemy być całym światem. To prawda – a my o tym wiemy.

            Jerzy Głowacki

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć pokaz zdjęć Google