AKCJA “ŻONKILE”

Dnia 19 kwietnia obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Po raz pierwszy dołączyliśmy do tej społeczno–edukacyjnej akcji. Tego dnia społeczność naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, która organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. Akcja ma na celu uczcić pamięć o powstańcach getta warszawskiego

Nauczyciele przeprowadzili pogadanki, prezentowali filmy dotyczące przebiegu powstania, a uczniowie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile związane są z osobą Marka Edelmana, jednego z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał je od anonimowej osoby.  Co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

Sylwia Głowacka

#ŁączyNasPamięć

#Pamiętamy

#AkcjaŻonkil

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć pokaz zdjęć Google