MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

W listopadzie 1999 roku UNESCO – agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw nauki, oświaty i kultury ustanowiła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Obchodzimy go każdego roku 21 lutego.

Z tej właśnie okazji w naszej szkole pojawiła się okolicznościowa gazetka. Szesnastu uczniów z obydwu klas VI i z klasy VIII wzięło udział w nietypowym konkursie. Polegał on na znalezieniu w dowolnym źródle (także internetowym) odpowiedzi na 10 pytań dotyczących przede wszystkim historii naszego języka i jego miejsca wśród języków słowiańskich. Dwie osoby uzyskały maksymalną liczbę punktów: Antonina Datta z kl. VI b oraz Dominik Bławat z kl. VI a.

Czwartoklasiści i uczniowie z V b zajęli się polskimi przysłowiami. Zabawa polegała na uzupełnianiu w nich brakujących wyrazów, co – jak się okazało – wcale nie było łatwe. Przysłowia uznaje się, całkiem słusznie, za skarbnicę mądrości. Warto zadbać o to, aby i najmłodsi z niej korzystali.

Do obchodów Dnia Języka Ojczystego włączyli się także uczniowie klas I – III. Ich zadanie polegało na pokolorowaniu obrazków ilustrujących znane polskie przysłowia. Do organizatorów wpłynęły aż 32 prace.

Wszyscy uczestnicy konkursu językowego oraz autorzy kolorowanek otrzymali pochwały. Były też ocenowe niespodzianki od nauczycieli języka polskiego.

S. J. Głowaccy

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć album zdjęć Google