Strażacki Teatrzyk Kamishibai

– Strażacki Teatrzyk Kamishibai –

Czytanie dzieciom bajek ma niezmiernie istotny wpływ na rozwój umysłu i osobowość dziecka. Niestety, dzieci XXI wieku wychowują się w kulturze multimedialnej, która nie tylko nie rozwija u maluchów myślenia i koncentracji uwagi, ale dodatkowo znieczula na agresję i wywołuje u niejednego małego widza lęki i niepokoje. Dlatego też członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Karsin postanowili zrealizować projekt pn.: „Teatrzyk Kamishibai – uczymy mądrze, twórczo, inaczej”.

W dobie smartfonów i nowoczesnych technologii zapraszamy dzieci do spotkania z bajką, w podróż do świata wyobraźni i wrażliwości, a rodziców zachęcamy do czytania bajek swoim dzieciom. Dorośli powinni zdać sobie sprawę, że czytanie bajek już od najmłodszych lat sprzyja harmonijnemu rozwojowi dziecka, a przede wszystkim zapobiega uzależnieniu od telewizora i komputera, które zdają się władać dzisiejszym światem. Do realizacji założonego celu wykorzystujemy metodę japońskiego teatru kamishibai, wzbogaconą o muzykoterapię. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.

Projekt zakłada cyklu zajęć edukacyjnych dla dzieci od 2 do 9 lat z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Głównymi odbiorcami działań projektowych są dzieci z Przedszkola Publicznego, Przedszkola Niepublicznego „Akademia Malucha” w Karsinie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Karsinie (kl. I – III). Do działań projektowych włączeni zostali wolontariusze Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsinie oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W celu uatrakcyjnienia zajęć zostały zakupione niezbędne pomoce dydaktyczne m.in. teatrzyk kamishibai wraz z kartami narracyjnymi, kołatki, multimedialna kolumna mobilna z mikrofonami nagłownymi dla prowadzących, niezbędny osprzęt audio do aparatu cyfrowego, artykuły plastyczne.

W związku z sytuacją epidemiczną i zamkniętymi szkołami nie mogliśmy przeprowadzić zajęć dla kl. I – III stacjonarnie w klasach. Dla nas to nie problem. Kontynuujemy nasze spotkania z bajką za pomocą platformy Microsoft Teams. Zajęcia prowadzimy bezpośrednio z domów członków grupy projektowej lub pomieszczeń OSP. Po przeczytaniu bajki następuje pogadanka na jej temat. Podczas tych spotkań poruszamy różne tematy m.in. czym jest dobro i zło, niegodziwość i cnota, odpowiedzialność, miłość do ludzi i zwierząt, szacunek do rodziców, wytrwałość, współczucie, samoakceptacja, hojność oraz pokonywanie własnych słabości. Opowiadamy też bajkę o koronawirusie, która ma na celu oswoić dzieci z obecną sytuacją, wyjść naprzeciw emocjom małego dziecka w stosunku do wirusa COVID-19 (eliminacja negatywnych skutków epidemii). Wartością dodaną projektu, jest też nauka i zabawa ilustrowania własnych opowiadań przez dzieci.

Projekt dofinansowany został w kwocie 4.900 zł. w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Opr. Krzysztof Datta – opiekun MDP

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć pokaz zdjęć