SZKOŁA W KARSINIE DLA UKRAINY

SZKOŁA W KARSINIE DLA UKRAINY

Społeczność naszej szkoły nie jest obojętna wobec tragedii na Ukrainie. Na miarę swoich możliwości dołączyliśmy do ogromnej rzeszy ludzi o wielkich sercach, którzy pomagają rodzinom przybyłym do Polski, w tym do Karsina, z Ukrainy.

Niemal natychmiast zorganizowaliśmy zbiórkę podstawowych artykułów niezbędnych uchodźcom. Zbieraliśmy i nadal zbieramy produkty żywnościowe, środki czystości, artykuły higieniczne i medyczne, a także ubrania, zabawki i przybory szkolne. Nasz apel skierowany do rodziców i uczniów spotkał się z życzliwym odzewem. Już trzykrotnie przekazaliśmy bardzo dużo zebranych rzeczy do Domu Kultury w Karsinie, gdzie znajduje się punkt przyjmowania darów.

Dyrekcja szkoły postanowiła zainicjować akcję „Plecak”. Do udziału w niej zostali zachęceni pracownicy różnych instytucji i zakładów pracy.  Akcja polega na ufundowaniu dzieciom z Ukrainy plecaków szkolnych z wyposażeniem, na które składają się m.in. zeszyty, piórniki, kredki, linijki, farby, bloki rysunkowe i techniczne itp.). Mamy nadzieję, że i ta inicjatywa zakończy się sukcesem.

Widocznym i ważnym znakiem naszej solidarności z walczącą Ukrainą są liczne gazetki ścienne przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Na każdym niemal kroku towarzyszą nam niebiesko – żółte ukraińskie barwy narodowe.

O tragicznych wydarzeniach w Ukrainie należy rozmawiać z uczniami, ale we właściwy sposób. Na wielu lekcjach, a w szczególności na godzinach wychowawczych, odbywają się rozmowy o trwającej tam wojnie. W ten sposób staramy się nie tylko zapoznać uczniów z dramatem Ukrainy, ale także uwrażliwić dzieci i młodzież na krzywdę i cierpienie, które przynosi z sobą każda wojna.

Do naszej szkoły trafiły także dzieci z Ukrainy. Z pewnością będzie ich więcej. Wszyscy staramy się, aby ich wejście w nowe środowisko było jak najmniej bolesne. I to się nam udaje – nasi uczniowie są życzliwi, otwarci i opiekuńczy wobec nowych koleżanek i kolegów. Na szczęście bariera językowa nie jest w tym wypadku aż tak bardzo dokuczliwa, ale mimo wszystko kilka dni temu rozpoczęły się specjalne lekcje języka polskiego dla ukraińskich uczniów.

To, co dziś dzieje się w Ukrainie nie miało prawa się wydarzyć. Ogromna fala uchodźców przybywających do naszego kraju, jest dla nas czymś nowym i niespotykanym. Wymaga od nas zdania bardzo trudnego egzaminu  z człowieczeństwa. Jak dotąd, zdajemy go na szóstkę!

Sylwia Głowacka

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć pokaz zdjęć Google