– STRAŻACKIE REWOLUCJE –

Tempo życia, nauka lub praca, dodatkowe zajęcia nie są w dzisiejszych czasach niczym wyjątkowym. Niestety, taki styl życia sprzyja towarzyszącemu nam nieustannie pośpiechowi. Coraz trudniej jest znaleźć nam czas, by w spokoju zjeść wartościowy posiłek przy stole. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że odpowiednie spożywanie posiłków ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Młodzież i wielu dorosłych mieszkańców naszej wsi nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania się, nie zna jak powinien wyglądać prawidłowy sposób żywienia. Ważna jest też jakość spożywanego posiłku, dokonywanie prawidłowych wyborów żywieniowych. Nie można też zapomnieć, że przygotowywanie zdrowego jedzenia to podstawowa umiejętność życiowa. Niestety, okazuje się, że dzisiaj wielu młodych ludzi nie potrafi przygotować sobie nawet prostego posiłku, nie ma nawet elementarnej wiedzy kulinarnej. Wychodząc naprzeciw tym deficytom, mając na względzie poprawę zdrowia naszych mieszkańców, grupa nieformalna Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Karsin zrealizowała kulinarny projekt edukacyjny.

Celem projektu pn.: „Strażackie rewolucje – działamy skutecznie, gotujemy zdrowo i smacznie!” było zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców sołectwa Karsin oraz przebywających u nas uchodźców z Ukrainy kuchnią i kulturą żywienia oraz rozwijanie u nich świadomości żywieniowej. Beneficjenci projektu uczyli się podstawowych zasad zdrowego odżywiania, zasad savoir vivre przy stole oraz umiejętności przygotowania szybkich, prostych i zdrowych posiłków. Na potrzeby projektu zakupiliśmy inteligentny robot kuchenny Monsieur Cuisine Smart. W ramach projektu przeprowadzono cykl warsztatów kulinarnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu sołectwa Karsin. Ponadto zorganizowano szkolenia z dietetykiem i psychodietetykiem dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w zakresie zdrowego odżywiania.

Okazuje się, że edukacja kulinarna jest bardzo potrzebna naszym dzieciom. To szansa na przekazanie im nie tylko wiedzy teoretycznej na temat tego, co i w jakich ilościach jeść, ale również nauczenia ich, jak to jedzenie przygotować, żeby było smaczne i wartościowe. To też okazja, żeby pokazać, jak ważna jest atmosfera towarzysząca posiłkom, jak miły może być czas bez telewizora, komputera, zerkania na telefon. Czas na zabawę, rozmowy, bycie ze sobą i pracę zespołową. Zabawa w gotowanie i serwowanie posiłków, wcielanie się w rolę kucharza to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Ponadto, prace kulinarne uczą człowieka pewności, radzenia sobie z emocjami, czasem z porażką. Uczą także efektywnego działania i zarządzania czasem. Wspólne gotowanie kształtuje umiejętności, które są ważne w życiu. Wiąże się to z takimi aktywnościami jak: odmierzanie, liczenie, obliczenie proporcji i inne. Ale nie tylko! To też świetna lekcja zdrowego żywienia. Realizując ten projekt przyświecały nam słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”

Projekt dofinansowano w kwocie 3.210 zł. w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2023.

opr. Krzysztof Datta

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć album zdjęć Google