WAKACYJNE WARSZTATY Z KOWALSTWA DLA NAUCZYCIELI

W pierwszej połowie sierpnia w szkole w Karsinie odbyły się warsztaty z kowalstwa. Ich uczestnikami byli nauczyciele m.in. plastyki, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz zajęć rozwijających kreatywność.

Każdy z nich miał okazję poczuć się jak prawdziwy kowal, ponieważ po krótkim wprowadzeniu teoretycznym rozpalone zostało palenisko kowalskie i każdy uczestnik mógł samodzielnie wykuć tradycyjnymi metodami, zaprojektowany przez siebie, metalowy przedmiot. Do dyspozycji było kilka kowadeł, młotki i wiele innych narzędzi kowalskich.

Wielu uczestników po raz pierwszy w życiu miało niezapomnianą okazję poznać stare techniki kowalskie, zaobserwować zachowanie się rozgrzanego do czerwoności metalu na kowadle i użyć nieznanych wcześniej narzędzi. A wszystko pod czujnym okiem zawodowego kowala p. Sylwestra spod Szczecina, u którego w rodzinie kowalstwo to zawód przekazywany z ojca na syna.

Była to niezwykła przygoda z metalem i ogniem, a jej efekty to wyroby ozdobne, takie jak bransoletki, spinki do włosów i wisiorki oraz różnego rodzaju narzędzia, np. noże, łomy, pogrzebacze do pieca i „nowatorskie” narzędzia do wyrywania chwastów. To nowe doświadczenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników warsztatów.

Inicjatorką spotkania była pani Hanna Kotkowska, której serdecznie dziękujemy za zorganizowanie przedsięwzięcia.

Elżbieta Brzeska