WARSZTATY KOWALSKIE W SZKOLE W KARSINIE, 13 SIERPNIA 2024

Czasy średniowiecza dawno już za nami, ale w szkole w Karsinie postanowiono na chwilę do nich powrócić, organizując warsztaty kowalskie.

Co symbolizuje dla nas kowal?

W przeszłości kowal pełnił bardzo ważną funkcję społeczną. Był człowiekiem zaufania, symbolizował wytrwałe dążenie do celu pomimo trudnych warunków. Kiedyś rzemieślnik, obecnie artysta pokazujący możliwości plastyczne metalu i przemieniający marzenia np. projektantów wnętrz w „żywe” obiekty. Kowal to złotnik ze stali, „rzeźbiarz” w metalu, przemieniający zwykły kawałek metalu w dzieło sztuki.

Bardzo ważnymi elementami wyposażenia warsztatu kowala: kuźni są:

kowadło, palenisko, w którym metale są rozgrzewane do odpowiedniej temperatury, młotki, imadła, szczypce.

Najlepsza temperatura kucia stali waha się między 900 a 1250° C (np. kolor wiśniowy metalu to ok 700° C, w tej temperaturze metal staje się już bardziej twardy. Im jaśniejszy kolor metalu, tym wyższa temperatura). Jeśli temperatura będzie niższa, stali nie da się formować, a jeśli za wysoka – zacznie się palić, trzeba cały czas pilnować, by mieściła się w zadanych granicach. Kiedy metal jest odpowiednio rozgrzany, przenosi się go na kowadło i nadawany jest pożądany kształt poprzez rozpłaszczanie, zgniatanie, skręcanie, cięcie, wygładzanie. To długotrwały proces. Uczestnicy warsztatów zrozumieli co oznacza powiedzenie „kuj żelazo póki gorące”, ponieważ metal wyciągnięty z ognia stygnie w błyskawicznym tempie i tylko przez krótką chwilę nadaje się do obróbki.

Harmonogram warsztatów kowalskich:

1. Przygotowanie rysunku/projektu przedmiotu, który chcemy wykuć
  2. Rozpalenie koksu w palenisku
  3. Rozgrzanie metalu w palenisku
  4. Kucie metalu do zadanego kształtu
  5. Szczotkowanie uzyskanego wykutego przedmiotu
  6. Smarowanie wykutego elementu woskiem

Co daje nam uczestniczenie w warsztatach kowalskich:

• przedstawienie historii oraz tajników kowalstwa
  • zaznajomienie się z funkcjonalnością wyrobów z metalu
  • zrozumienie na czym polega proces kucia oraz do jakiej temperatury należy rozgrzać metal
  • integrację lokalnej społeczności, w szczególności kadry nauczycielskiej
  • realizację marzeń związanych z wykuciem własnego pomysłu: bransoletki, wisiorka, noża czy spinki do włosów
  • doskonalenie zdolności manualnych, kreatywności i wyczucia stylu uczestników
  • dobrą zabawę

Jakie kompetencje miękkie są ważne w pracy kowala?

• dokładność
  • cierpliwość
  • opanowanie
  • zdyscyplinowanie