SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI – “JAK ŻYĆ Z CUKRZYCĄ TYPU 1”?

4 września nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu online z diabetologiem. Szkolenie dofinansowano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu “Szkoły i przedszkola przyjazne diabetykom”, prowadzonego przez Federację Diabetyków.

Diabetolog to specjalista, który przede wszystkim skupia się na profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu cukrzycy i jej powikłań, ale także zajmuje się innymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

Poziom cukru jest dla na ważny, gdyż z niego nasz organizm uzyskuje energię potrzebną do życia. Ilość cukru we krwi reguluje hormon – insulina, którą wytwarza trzustka. Jeżeli trzustka choruje, to poziom cukru ulega bardzo dużym zmianom.

Hiperglikemia – to stan gdy poziom cukru jest bardzo wysoki. Hipoglikemia – to stan gdy poziom cukru jest bardzo niski. Oba stany są dla nas groźne.

Jak sobie radzić w tych sytuacjach opowiada filmik “Jeden dzień życia Toma z cukrzycą typu 1”.

Uwaga! Gdy film otworzymy na pełnym ekranie można włączyć polskie tłumaczenie angielskich napisów.

Źródło grafiki: https://poradnikfizjoterapeuty.pl/

Grzegorz Bławat