MIĘDZYSZKOLNE KASZËBSCZÉ MIÓNCZI W OSOWIE

Uczniowie klasy 4 b i 5 b  w ramach zajęć z języka kaszubskiego wzięli udział w Kaszubskich rozgrywkach sportowych, które zorganizowała Szkoła Podstawowa w Osowie. Celem tych rozgrywek było promowanie kultury i języka kaszubskiego, aktywnego trybu życia i kultury fizycznej wśród dzieci, wymiana doświadczeń i pogłębianie współpracy międzyszkolnej, rozwijanie talentów sportowych, kształtowanie umiejętności rywalizacji fair play, a przede wszystkim integracja i dobra zabawa.

Konkurencje konkursowe, w których zmierzyli się zawodnicy w dwóch grupach wiekowych to:

• Cësk skòrzniã – rzut kaloszem na odległość
  • Stolemòwé biôtczi – utrzymanie się na szczudłach, przemieszczanie
  • Bùlewny kòsz – wybieranie bulew
  • Kùlanié krãga – turlanie felgi rowerowej kijem
  • Toczk – toczenie opony
  • Remùsowô kara – taczka
  • Chùtczi dél – przenoszenie na desce

W zaciętej rywalizacji pełnej energii i emocji  rozgrywki uczniowie zakończyli na 2 miejscu. Na koniec zmagań na uczestników czekały słodkie drożdżówki, kiełbaski z ogniska i napój.

Dziękujemy organizatorom – Szkole Podstawowej w Osowie za zaproszenie i wspólnie spędzony czas.

Ewa Bal