REGIONALNA IZBA PAMIĄTEK W NOWEJ ODSŁONIE

Od 53 lat w jednej z sal lekcyjnych Szkoły Podstawowej im. W. Rogali w Karsinie mieści się Regionalna Izba Pamiątek. Gromadzone są w niej różnego rodzaju przedmioty materialne z przeszłości Karsina i okolic oraz wytwory pisane naszych przodków, takie jak dokumenty, listy i wspomnienia.

W ramach funkcjonowania Izby organizowane są konkursy o tematyce regionalne oraz różnego rodzaju projekty i przedsięwzięcia, np. związane z lokalnymi rocznicami. Ich celem jest wzbogacanie wiedzy uczniów o życiu i pracy ich przodków. Pokłosiem każdej z tych inicjatyw są broszurki, np. zbiorki prac uczniów bądź opracowania popularnonaukowe.

Dzięki temu Regionalna Izba Pamiątek nieustannie się rozwija. Przybywa też nowych eksponatów o charakterze materialnym. Wzbogacane i tworzone są kolejne wystawy stałe i czasowe.

Szczególną satysfakcję sprawiła nam ekspozycja, która powstało podczas wakacji. Jest to kaflowa kuchnia, która stanowi nowe wyposażenie tej części izby, w której zrekonstruowano wnętrze chłopskiej chaty. Są tam skrzynie posagowe, szelbiąg (kaszubski kredens), rozciągane łóżko, magiel, maszyna do szycia oraz wiele naczyń i narzędzi używanych dawniej w gospodarstwach domowych.

Kuchnia kaflowa, zwana też platą, była w czasach, kiedy nie znano prądu, najważniejszym elementem wyposażenia chaty. Wokół platy koncentrowało się życie rodziny. Służyła do przygotowywania ciepłych posiłków i ogrzewania domu w porach zimowych. Stąd pomysł stworzenia takiej ekspozycji w naszej Izbie. Kuchnia zbudowana została ze starych, pozyskanych z rozbiórki białych kafli piecowych i jest wierną rekonstrukcją dawnych kuchennych palenisk. Dopełnieniem ekspozycji są garnki, dzbanki, solniczki, pogrzebacz i inne narzędzia kuchenne.

Dziękujemy p. Hannie Kotkowskiej, która pomogła w sfinalizowaniu przedsięwzięcia.

Elżbieta Brzeska
Opiekun RIP